Planéta

Autor: Peter Moskaľ | 15.7.2005 o 2:35 | Karma článku: 14,33 | Prečítané:  4904x

      Leto moje, ktoré si za dažďovým mrakom, rozsvieť sa slnko tvoje, príď ku mne kráľovstvo, tvoj žltý oheň, buď vôňa tvoja ako na zemi, tak aj v mojich vzdušných zámkoch, smäd  každodenný daj mi aj dnes, odpusť mi moje viny tak ako ti ja nikdy neodpustím, ak neprídeš v celej svojej kráse, uveď ma do pokušenia a zbav ma bielej pokožky. Amen.

       Modlitba pre istotu a môžem odletieť. Na planétu, ktorá  sa každoročne na krátku chvíľu rodí z atómov dobrej muziky, z  ľudí, čo sa prišli stať víkendovými kráľmi. Z pohody. Je ďaleko za obežnou dráhou stresu, je tesne pri našich tajných želaniach. Nepočuť tam agresívne silné slová a nesmrdia tam ,,slávne" slovenské hovná namastené na titulných stránkach najčítanejších denníkov. 
      Postavím si na nej  malý stan. Vykolíkujem prestor pre ranné návraty a celý pohodový sa rozbehnem po jej neobjavenom povrchu.  K pivným studničkám a žabkam, čo pri nich sedia. K tráve s voľne pohodenými ľudmi, kde si ako skúsený zberač nazbieram do zásoby kopec nových kamarátov a letných lások. Budem sa strácať a nachádzať. Budem sa zabúdať v sladko zadymených mierových rozhovoroch a miešať sa do tancujúcich udýchaných davov. Nechám sa zmáčať vodou z cisterny a vysúším sa behom za niekym známym. Od radosti si kúpime čerstvé pivo a slnko nám dožičí ďalšie dve grátis.  Dohodneme si stretávacie body, ku ktorým aj tak  nikdy nedôjdem. Zvedavý zablúdim za zvukom neznámej kapely, ktorá hrá ,,kúrvadobre" a dostanem chuť sem za vlasy dotiahnúť všetky   hlúpe slané Lenky na lekciu z hudby. 
      Tma ma prichytí už  pohodovo pripraveného a na pódia výjdu hviezdy. Spolu s tými na oblohe mi zasvietia na cestu k pocitom, pri ktorých budem stláčať SAVE v každej sekunde nech nemám na disku života žiadne prázdne miesto. Chytím okolo pása  mäkkú, peknú, pohodovú ženu a anonymne sa spolu prevlníme až po okraj toho, čo mi dovolí. Ja jej dovolím všetko a moje živé kraťasy jej to  veľmi rýchlo vykecajú. Drzo, na rovinu. Množina podstatných vecí v živote je zrazu taká malá.
     S tieňom sa prejdem pod nočným osvetlením a na chvíľu sa zastavím na mieste, kde sa miešajú rytmy a štýly. Krok vpred alebo vzad a zvíťazí hociktorý z nich. Rozhodnuté. Je čas navštíviť ZOO. Kochám sa pohľadom na kožušinkové sukničky a ladné pohyby krásnych imidžových samičiek uveznených za mrežami strhujúcich grúvov. Prišli sa ukázať, tak sa dívam. Techno buzerantíci im vytrvalo konkurujú, zženštilo vrtia zadočkami a strojovo presne veria svojmu kúúúl štýlu. Blikajú a súhlasia s každým taktom.Nerozumiem, nešpekulujem a už sa smiešne kníšem aj ja.
      Unavené ráno a chuť unaviť sa ešte viac. Nezmeškať nič. Nebol čas na spánok, nie je čas na jedlo. Prvé ranné pivo s vytrvalcami a planéta bude aj dnes iba naša. Rozlezieme sa po nej a ako kobylky zožerieme všetko, čo nám nachystá. Muziku, ľudí, slnko, život...pohodu. 
     Čas sa  nenechal ukecať mojim šťastím a nespomalil ani trošku. Akurát vo chvíli, keď  dávam všetkým vyšliapaným chodníčkom a dôverne známym miestam mená, planéta sa rozpadá a krásne unavení ľudia si ju v batohoch a stočených karimatkách  po kúskoch odnášajú  domov. Vo vesmíre mizne čosi, čomu som dva dni veril a z kráľa sa bolestivo stáva poddaný. Vo vrecku pokrčený program nedávnej minulosti a na ruke páska, ktorú sa bojím roztrhnúť. Nechám ju tam ešte celý deň. Nech všetci vidia, že sa vraciam z pohodovej  planéty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?